mapa_nieba_nad_poslką_goorska

Mapa nieba nad Polską

Byk, Delfin, Lisek

Właśnie takie nazwy otrzymały układy gwiazd usłane na niebie nad Polską. Obserwacja nieba dostarcza niesamowitych przeżyć, poszerza horyzonty i  składnia do refleksji. Dlatego astronomia zyskuje coraz to większe grono wielbicieli, którzy uczą się interpretacji gwiazd wędrując oczami wyobraźni po ścieżkach wyznaczonych przez drogowskazy w postaci minimalistycznych punktów na mapie nieba.

Herkules, Perseusz, Centaur

Brzmi jak określenia mitologicznych bohaterów prawda? Ale to również gwiazdozbiory, które usłane są nad naszymi głowami.  Gwiazdy tworzące gwiazdozbiór nie są ze sobą zazwyczaj w żaden sposób związane,  z kolei ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania na sferę niebieską.

A Orion?    

Uważa się, że najlepiej widoczną konstelacją na niebie północnym jest Orion, który to gwiazdozbiór zawdzięcza swoją nazwę synowi Posejdona. Orion zakochany był w Plejadach, które nieustannie gonił na niebie.  Chwalił się, że może zabić każde stworzenie, a zginął ukąszony przez skorpiona i od tej pory znajdują się na przeciwnych stronach nieboskłonu. Ta konstelacja gwiazd widoczna jest na naszym niebie od października do marca.

Baran, Panna, Rak – czyli tradycyjne znaki zodiaku

Zodiak to 12 gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka, czyli wielkie koło wyznaczone ruchem Ziemi wokół Słońca. Mało kto wie, że nazwy znaków zodiaku pochodzą od nazw gwiazdozbiorów nadanych im przez Sumerów 3–4 tysiące lat temu. Jeśli zatem identyfikujesz zodiakalne nazwy tylko jako odpowiedniki w horoskopie – warto spojrzeć na chwilę w górę i zatrzymać wzrok na gwiazdach.

Niebo w sypialni

W sezonie letnim częściej mamy okazje nacieszyć wzrok różnymi gwiazdozbiorami. A co w momencie, kiedy chmury zakryją niebo? Nie ma powodu do obaw. Obecnie  mapa nieba to jeden z hitów dekoracji wnętrz. Niebanalne, piękne wykończenie wnętrza, które nadaje oryginalności każdemu pomieszczeniu. Może również stanowić doskonały pomysł na prezent dla osoby o dość nieoczywistym guście, kreatorze nietuzinkowych rozwiązań.

Mapa nieba nie pasuje jedynie do sypialni, ale i również do innych przestrzeni w domu, gdzie choć na chwilę możesz dać się ponieść zadumie i spojrzeć z nieukrywanym zachwytem w tajemnicze gwiazdozbiory na niebie.