Instrukcja przygotowania ściany i montażu fototapety flizelinowej dla początkujących. Tłumaczymy krok po kroku jak samodzielnie przygotować ścianę i położyć fototapetę.
Planujesz zakup fototapety i zastanawiasz się czy warto podejmować się samodzielnego montażu? A może fototapeta już jest i zupełnie nie wiesz jak się do tego zabrać lub gdzie szukać pomocy? Zapoznaj się z artykułem, który przygotowaliśmy wspólnie z ekipą domtapet.pl. Instrukcja będzie pomocna dla każdego kto planuje montaż tapety na podkładzie flizelinowym, dociętej do montażu na styk lub z zakładką. Porady dotyczące tapetowania, które zawarliśmy w artykule dotyczą fototapet marki goorska.com ale będą miały zastosowanie także do innych fototapet na podkładzie flizelinowym. Zaczynamy!
Zapas montażowy - dlaczego jest potrzebny i dlaczego należy zamawiać fototapety z minimum 5 cm zapasem na wymiarze?
W większości przypadków fototapeta powinna zakładać zapas montażowy, a sposób montażu powinien uwzględniać pozostawienie nadmiaru tapety z każdej strony, a na końcu docięcie go. Unikniemy w ten sposób niemiłej niespodzianki w postaci braku tapety spowodowanej:
- błędnym pomiarem
- krzywizną ściany
Dowiedz się jak przygotować ścianę do położenia tapety i dlaczego ten etap jest tak ważny.
Na wstępie pragniemy obalić pewien mit - tapety nie maskują nierówności ściany. Chyba, że są to grube, strukturalne tapety obiektowe. W przypadku tapet i fototapet na flizelinie, nierówności i mankamenty źle przygotowanej ściany mogą zepsuć cały efekt uwidaczniając się tuż po montażu lub nawet w dużym odstępie czasu. Chcąc cieszyć się bezproblemowym klejeniem, trwałością i dobrym wyglądem fototapety przez lata, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o przygotowanie ściany do tapetowania.
Poznaj najważniejsze cechy ściany prawidłowo przygotowanej do tapetowania
Idealna kandydatka na ścianę przeznaczoną do tapetowania powinna być:
- gładka,
- sucha,
- czysta,
- dla jasnych fototapet - pomalowana równomiernie na biało,
- dwukrotnie gruntowana gruntem głęboko penetrującym.
Jak krok po kroku przygotować ścianę aby spełniła powyższe warunki, dowiesz się w dalszej części artykułu.
Krok 1. Przygotowanie ściany - usuń ze ściany zbędne elementy.
Wszelkie wystające elementy takie jak gwoździe, haki, wkręty należy usunąć przed rozpoczęciem tapetowania, a powstałe po nich ślady i ubytki zaszpachlować. Konieczny będzie też demontaż włączników, gniazd, domofonów etc
Uwaga!
Podczas demontażu gniazd elektrycznych i urządzeń zasilanych prądem, należy wyłączyć bezpieczniki a następnie zabezpieczyć je taśmą izolacyjną.
Krok 2. Przygotowanie ściany - stare tapety i farby także należy usunąć.
Wśród internautów krąży teoria, że nową tapetę możemy położyć na starą okładzinę lub farbę. Zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania. Jeśli ściana jest pokryta starą tapetą należy ją zerwać i dokonać naprawy ściany. Nowoczesne fototapety na podkładzie flizelinowym zazwyczaj odchodzą w jednym kawałku. To czy razem z tapetą odejdą również znajdujące się pod nią tynki i farby, zależy od tego czy przed tapetowaniem ściana była mocno zagruntowana.
Jeśli Twoja ściana była malowana stosunkowo niedawno, wystarczy, że ponownie ją zagruntujesz, ale przed gruntowaniem wykonaj krok 3 i 4.
Krok 3. Przygotowanie ściany - naprawa pęknięć i ubytków w ścianie.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tapeta nie maskuje nierówności ściany, dlatego wszelkie ubytki należy zaszpachlować masą szpachlową i wygładzić papierem ściernym po wyschnięciu masy.Krok 4. Czyszczenie ściany z plam i kurzu.
Po wyrównaniu powierzchni ściany upewnijmy się czy nie ma na nich tłustych plam. Takie plamy mogą spowodować trudności w procesie montażu na ścianie lub w późniejszym czasie ujawnić się na powierzchni tapety. Do usunięcia plam ze ściany używamy czystej gąbki lub ściereczki nasączonej wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Można też użyć do tego celu mydła malarskiego.
Krok 5. Wyrównanie koloru ściany pod jasne tapety
W zależności od grubości tapety jaką chcesz zamontować oraz od tego czy ma ona jasne tło czy ciemne, powinieneś rozważyć wyrównanie koloru ściany i pomalowanie jej na biało. Zwykła biała farba gruntująca może być dobrym rozwiązaniem do tego celu. Ważne żeby nie pozostawić na ścianie mocno wyróżniających się ciemnych plam, ponieważ mogą one prześwitywać spod jasnej tapety. Jeśli wzór, który kładziesz na ścianie ma średnią lub ciemną kolorystykę, a sam materiał charakteryzuje się grubością i nie prześwituje, pomiń ten etap.
Krok 6. Co najmniej dwukrotne gruntowanie ściany - kluczowy etap, którego nie możesz pominąć.
Kiedy mamy już przygotowaną ścianę, która jest czysta, sucha, gładka i kolorystycznie przygotowana do konkretnej tapety, powinniśmy przystąpić do gruntowania. Tym razem nie należy używać zwykłej farby gruntującej. Ściana pod tapetowanie powinna zostać zagruntowana mocnym gruntem głęboko penetrującym dobrego producenta np. Ceresit CT17. Gruntowanie trzeba wykonać minimum dobę po malowaniu lub szpachlowaniu ściany. Grunt nakładamy za pomocą szerokiego pędzla szczotkowego mocno go wcierając w całą powierzchnię ściany. Po kilku godzinach powtarzamy proces. Następnie musimy odczekać kolejne 24 godziny zanim zaczniemy tapetować.
Uwaga!
W przypadku świeżo tynkowanych ścian np. w nowym budownictwie, nie należy rozpoczynać tapetowania przed całkowitym ich wyschnięciem. Zazwyczaj wystarczy odczekać 4-5 tygodni, a następnie dla pewności przeprowadzić test wilgotności. Montaż fototapety na mokrej ścianie może skutkować powstaniem pleśni.
Test wilgotności - przyklej za pomocą taśmy klejącej kawałek folii w formacie kartki papieru lub nieco większy. Szczelnie przymocuj taśmą wszystkie brzegi. Po kilku godzinach sprawdź czy na kawałku folii widoczne są oznaki wilgoci (zaparowanie, skraplanie). Jeśli tak, odczekaj kolejny tydzień lub dwa i ponownie wykonaj test.
Krok 7. Jak przygotować pomieszczenie do tapetowania? To kolejny etap, który również składa się na efekt końcowy montażu fototapety w Twoim wnętrzu.
Podstawową zasadą jest zakończenie wszelkich prac remontowych. Tapetowanie zostawiamy na sam koniec. Podczas malowania, układania podłóg, montowania oświetlenia, bardzo łatwo uszkodzić fototapetę, a to wiąże się zazwyczaj z wymianą całego wydruku.
Prace, które należy zakończyć przed przystąpieniem do tapetowania:
- malowanie, zwłaszcza ścian przyległych do tej, na której chcemy położyć fototapetę. Dodatkowo, jeśli kolor okalających ścian jest dużo ciemniejszy, należy uważać, aby nie “wjechać” nim na ścianę przeznaczoną do tapetowania, ponieważ tak jak wspominamy wcześniej, ciemny kolor może prześwitywać spod jasnej tapety.
- montaż ościeżnic drzwiowych i listew przypodłogowych,
- montaż sztukaterii,
- montaż gniazd elektrycznych i włączników (chodzi o puszki i listwy, bez opraw zewnętrznych, które zakładamy po montażu tapety).
Krok 8. Czego nie należy robić podczas montażu tapet i fototapet? Poznaj pięć grzechów głównych, aby nie popełnić żadnego z nich.
Podczas montażu fototapety bezwzględnie nie należy:
- wietrzyć lub ogrzewać pomieszczenia,
- wykonywać jednocześnie innych prac remontowych,
- przesuwać całych brytów tapety. Jeśli krzywo przykleimy tapetę, należy delikatnie oderwać bryt i przykleić ponownie. Należy to zrobić od razu, zanim klej zwiąże tapetę z podłożem,
- używać szorstkich lub brudnych gąbek do usuwania kleju,
- smarować tapety klejem (dotyczy tapet na flizelinie tak jak te marki goorska.com). Klejem smarujemy tylko ścianę.
Krok 9. Przed montażem należy koniecznie sprawdzić stan fototapety pod kątem ewentualnych wad lub uszkodzeń. Należy też upewnić się, że fototapeta jest zgodna z zamówieniem pod względem kolorystyki i wymiarów.
W pierwszej kolejności należy zorganizować wolną i czystą przestrzeń do rozłożenia fototapety. Nie zalecamy rozkładania jej na podłodze, ponieważ drobinki kurzu czy brudu mogą przyczepić się do spodniej warstwy fototapety i zostać razem z nią zaaplikowane na ścianę co może skutkować powstaniem zgrubienia lub pęcherzy. Bezpieczniej jest zabezpieczyć fototapetę przed zabrudzeniem rozkładając ją na czystej folii malarskiej.
Przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że:
- fototapeta nie posiada uszkodzeń mechanicznych,
- poszczególne bryty są zgodne kolorystycznie,
- grafika na brytach tworzy kontynuację wzoru,
- wymiary fototapety są zgodne z zamówionymi.
Pamiętaj, że reklamację fototapety z tytułu niezgodności z umową lub uszkodzenia możesz złożyć przed montażem.
Krok 10. Ostateczna decyzja - kto zamontuje fototapetę?
Kiedy ściana jest już gotowa do tapetowania, a fototapeta sprawdzona czas ostatecznie zadecydować czy montażu podejmiesz się samodzielnie czy wolisz zlecić profesjonalny montaż fototapety poleconej ekipie.
Odpowiednia aplikacja fototapety jest ważnym aspektem, który znacząco wpływa na jakość efektu końcowego na ścianie. I choć jak to mówią “do odważnych świat należy” to przed przystąpieniem do samodzielnego montażu warto dwukrotnie się zastanowić i przekalkulować czy zakup odpowiednich narzędzi do montażu oraz czas jaki na to poświęcimy nie będzie kosztował nas więcej niż wynajęcie profesjonalnej ekipy.
W trosce o zadowalający efekt końcowy po zamontowaniu naszych fototapet na Twojej ścianie przygotowaliśmy listę zaufanych i sprawdzonych specjalistów z różnych części Polski. Sprawdź kto zamontuje Twoją fototapetę:
POLECANE EKIPY MONTAŻOWE
krok 11. Jeśli wybór padł na samodzielny montaż, czas odpowiednio się przygotować. Dowiedz się jakie narzędzia są potrzebne do montażu fototapety.
Decydując się na samodzielny montaż przygotuj narzędzia:
• czysty wałek,
• drabina,
• średniej wielkości pędzel,
• rakla do tapetowania,
• pojemnik na czystą wodę,
• miękka i czysta gąbka lub ściereczka,
• poziomica,
• ołówek,
• przymiar - listwa do przycinania tapet,
• nowy nóż do tapet,
• wałek dociskowy,
• klej do tapet na flizelinie.
Jakiego kleju użyć do montażu tapet na noścniku flizelinowym?
Pomieszczenia suche - Flugger 377, Wallfix Contract Heavy
Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności - Flugger 380, Wallfix
Contract Heavy
Krok 12. Zaczynamy tapetowanie - zmierz szerokość brytu i zaznacz pion.
Zmierz szerokość pierwszego brytu tapety. Używając poziomicy delikatnie zaznacz ołówkiem na ścianie pomocniczy pion. Jeśli zgodnie z naszą rekomendacją zamówiona fototapeta posiada zapas montażowy, zaznacz pion odejmując kilka centymetrów od szerokości brytu.
Przykładowo:
Ściana ma szerokość 400 cm
Fototapeta ma szerokość 410 cm (została zamówiona z 10 cm zapasem) i składa się z czterech brytów o szerokości 102,5 cm.Pion powinien być wyznaczony w odległości 97,5 cm od brzegu ściany. Po każdej stronie zostanie po 5 cm zapasu, który należy dociąć po przyklejeniu fototapety.
Dobre rady
Jeśli Twoja fototapeta ma jasne tło, niech linia wyznaczająca pion będzie bardzo delikatna, aby nie prześwitywała w miejscu złączenia.
Tapetowanie zaczynamy od drzwi w kierunku okna. Pomoże to zminimalizować widoczność złączeń.
Krok 13. Przygotuj pierwszy bryt fototapety zwijając go grafiką do wewnątrz. Zacznij zwijać od dołu brytu.
Krok 14. Rozprowadź klej na ścianie.
Rozpocznij równomierne nakładanie kleju za pomocą wałka. Posmaruj powierzchnię ściany tylko do połowy kolejnego brytu (rys. poniżej). Jeśli masz do przyklejenia tylko dwa bryty, możesz posmarować od razu całą ścianę. Nie zapomnij o dokładnym posmarowaniu narożników i brzegów ściany. Użyj do tego celu średniej wielkości pędzla.
Dobra rada
Zanim przykleisz bryt upewnij się, że nie ma “dziur” niepokrytych klejem dotykając ściany palcami. Jeśli znajdziesz suche miejsce, uzupełnij klej. Przed chwyceniem brytu wytrzyj ręce z kleju.
Krok 15. Rozpocznij przyklejanie pierwszego brytu
Rozwijaj bryt na ścianie zaczynając od góry, przykładając brzeg
brytu do wyznaczonego wcześniej pionu.
Dobra rada
Aby materiał nie marszczył się w rogach ściany zrób skośne nacięcie rogu fototapety nożykiem do tapet.
Krok 16. Usuń pęcherze powietrza
Wygładzaj bryt przesuwając raklą od środka do zewnątrz aby usunąć powstałe pęcherze powietrza. Kolejne bryty wygładzaj w podobny sposób czyli od złączenia do zewnątrz.
Dobra rada
Uważaj aby rakla nie pobrudziła się klejem podczas wygładzania brytu. Jeśli bryt ulegnie zabrudzeniu, delikatnie usuń klej wilgotną gąbką (nie trzyj!).
Krok 17. Posmaruj kolejny fragment ściany i przyklej drugi bryt. Dokładnie spasuj wzór na złączeniu, precyzyjnie przykładając brzeg do brzegu
Dotyczy fototapety o wysokości do 308 cm montowanych na styk.
Podczas przyklejania brytów i pasowania wzoru na złączeniach przyda Ci się pomocnik, który przytrzyma rolkę tapety. Manipuluj materiałem aby dobrze spasować wzór, ale staraj się nie przesuwać całego brytu, który już przylega do ściany. Lepiej delikatnie go odkleić i poprawić położenie.
Kiedy wzór nie chce się spasować...
Kilkumilimetrowe przesunięcie wzoru jest normalnym zjawiskiem w przypadku wydruków wielkoformatowych. Nieznaczne przesunięcia mogą też być efektem rozciągnięcia materiału
podczas wygładzania i przesuwania brytu na ścianie. Fototapeta po kontakcie z klejem nabiera elastyczności. Jeśli więc zauważysz, że wzór na brytach nie schodzi się idealnie, spróbuj całą dłonią naciągnąć lub przesunąć materiał, jednocześnie uważając aby go nie uszkodzić.
Krok 18. Montaż brytów na tzw. podwójne cięcie.
Dotyczy fototapety o wysokości powyżej 308 cm przygotowanych do klejenia z zakładką i poźniejszego docinania na scianie.
Fototapety o wysokości 308 cm i więcej, przygotowane są do montażu na podwójne cięcie. Ten sposób klejenia wymaga doświadczenia, dlatego rekomendujemy powierzyć montaż profesjonalistom. Podwójne cięcie w skrócie Fototapety montowane na tzw. podwójne cięcie posiadają 4-5 cm zakładki na brytach. Przykładowo dla poniższej ściany o szerokości 395 cm zamówiono fototapetę z zapasem o wymiarach 405 cm. Fototapeta zostanie przygotowana w czterech brytach po 105 cm.
Oto jak należy je zamontować:
Podwójne cięcie należy wykonać od razu po dokładnym spasowaniu złączenia i dopiero przystąpić do klejenia następnych części tapety.
Upewnij się, że wzór jest dobrze spasowany. Następnie za pomocą listwy i ostrego noża do tapet (nowe ostrze), zrób cięcie po środku złączenia brytów na całej wysokości ściany. Wyciągnij odcięty pasek spod spodu. Wygładź złączenie.
krok 19. Wygładź złączenie
Zadbaj o to aby tapeta w miejscu złączeń dobrze przylegała do ściany. Możesz docisnąć ją delikatnie wałkiem dociskowym. Jeśli na złączeniu pojawi się nadmiar kleju, usuń go niezwłocznie za pomocą miękkiej i czystej gąbki. Przykładaj gąbkę punktowo. Nie trzyj intensywnie w miejscach zadruku.
Krok 20. Kontynuuj przyklejanie kolejnych brytów
Przyklejając kolejne bryty pamiętaj o zapasie montażowym (jeśli Twoja fototapeta go uwzględnia), usunięciu pęcherzy powietrza oraz o dokładnym spasowaniu złączeń.
Krok 21. Odetnij nadmiar tapety i podklej tapetę w miejscach gdzie nie przylega do ściany
Dokonaj ostatecznego sprawdzenia czy nigdzie nie zostały pęcherze powietrza oraz czy w każdym miejscu tapeta przylega do ściany.